Субота, 23 січня 2016

Lego, в яке іноді грається БОГ…

Директор Центру досліджень регіональної політики, експерт з комунікаційних стратегій.

Головний редактор медіа-платформи www.sumynews.com [з січня 2009 року].

Координатор Громадянської мережі ОПОРА в Сумській області [2014-2015 рр.].

В 1995-2000 рр. навчався в Сумському державному педагогічному університеті, історичний факультет та факультет іноземних мов.

В 2000-2002 рр. навчався в Ukrainische Freie Universität [Мюнхен, Німеччина].

В 2006 році навчання в Українській школі політичних студій [Київ, Україна] та Summer university of democracy [Рада Європи, Страсбург].

В 2014 році навчався в Visegrad School of Political Studies на базі European Academy of Diplomacy [Варшава, Польща].

В 2000-2004 рр. викладав правничі дисципліни в Сумському державному педагогічному університеті.

В 2004 році працював на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі [ОБСЄ], консультантом в Сумській області в реалізації проекту "Підтримка в подальшому вдосконаленні виборчого процесу в Україні".

В 2005-2006 рр. працював начальником управління з питань внутрішньої політики Сумської обласної державної адміністрації.

Автор і ведучий політичних програм "Agenda" на сайті медіа-платформи SumyNews та "Realpolitik" на телеканалі "Відікон".

Сторінка на facebook.

Я - звісно не сильний поціновувач прози і поезії. Але я люблю СЛОВА!!! Я люблю людей, які вміють складати їх докупи… Таке буває рідко, дуже рідко… Це Lego… Lego, в яке іноді грається БОГ…

Несамовито заздрю людям, які знають багато мов, або працюють над перекладами... Кожного дня вони їдять найсмачніші у світі слова...

Так от, мій земляк і друг Сергій Курбатов вміє збирати слова в такі Lego, що часом аж дух захоплює.

Про душу міста Суми, яку він так тонко розуміє; проте, “що робити з Україною” і нинішньою елітою; а також як культурно і політично перезавантажити сьогоднішню Європу, я говорив з філософом, завідувачем Відділу лідерства та інституційного розвитку Інституту вищої освіти Академії педагогічних наук УкраїниСергієм Курбатовимв програмі “Реальна політика/Realpolitik” на телеканалі “Відікон” у п’ятницю, 22 січня 2016 року.

Сергій Курбатов також працює науковим співробітником Центру російських та євразійських досліджень Університету Уппсали, Швеція – Uppsala Univeritet http://www.uu.se. З 2009 року член Ради Фулбрайтівського товариства в Україні - http://www.fulbright.org.ua

Суми. Inception

6 років тому він написав статтю "Хазарський словник" мого дитинства: пам’яті Мілорада Павича, в якій процитував буквально наступне: "Будинок містився на березі, двері були розчинені навстіж, поруч із будинком стояв великий білий бик, прив’язаний до застромленого в землю кілка, а на кілок був надітий буханець свіжого хліба. У будинку було ліжко, на стіні — ікона, а під іконою — якась червона китичка, камінь на шнурку, дзига, дзеркало і яблуко".

Коли кілька років тому я прочитав ці рядки Павича, то зрозумів, що це не тільки опис його рідних Балкан, а й криптограма мого власного дитинства в Сумах, на Дзержинці, у 70-х.

Павич не боїться ставити запитання, які я забув ще в дитинстві, на жаль, так і не знайшовши на них відповідей. Пригадується сумна усмішка моєї бабусі, Марії Олександрівни Лебедєвої-Вишневської [1907—1996], коли п’ятирічним хлопчиком я мучив її безглуздими запитаннями, на кшталт того, де міститься "той світ", куди вона з роками чомусь дедалі частіше лаштувалася йти. "Це дуже далеко, десь на Баранівці?" — допитувався я. "Ні, Сергію, це набагато далі..." - задумливо відповідала бабуся.

Я люблю СЛОВА!!! Я люблю людей, які вміють складати їх докупи… Таке буває рідко, дуже рідко… Це Lego… Lego, в яке іноді грається БОГ…

Опубліковано Олександром Хоруженком 23 січня 2016 р.

Проза Павича значно далі постмодернізму і магічного реалізму, цих головних ярликів, які встигла приклеїти до нього метушлива літературна критика. У текстах Павича час завжди починається незалежно від того, який це час: минулий, теперішній чи майбутній. "Двадцатого столетья он, а я — до всякого столетья" — якось спересердя зронила Марина Цвєтаєва.

Мілорад Павич теж "до всякого столетья" — і після, і разом. "Ми проїхали повз гай білих кипарисів, потім повз людей, котрі збирали на березі росу і камінці з діркою, потім повз інших, які розпалювали багаття, щоб спалити на них свої тіні, повз двох жінок, котрі кровоточили світлом, повз сад завдовжки дві години, де в першу годину співали птахи, а в другу годину спускався вечір, у першу годину цвіли фруктові дерева, а в другу годину вітри навівали сніг".

Мені знайомий цей шлях. На ньому й тепер тролейбуси ходять по Сотні, і одна із зупинок дивно збігається з папертю Спасо-Преображенського собору. Він проходить повз Троїцький собор, з якого перед реставрацією і безглуздою метаморфозою в органний зал чомусь викинули на вулицю цілу гору стародавнього ліплення і дуже гарне розп’яття.

Тому собор чимось нагадує випотрошеного грифона. Проте ми, хлопчаки з Дзержинки, мріємо пробратися туди й можемо годинами обговорювати, як краще зачарувати сторожа і пройти у храм крізь його сон — адже тоді нам відкриється легендарний підземний хід, що веде на протилежний берег річки.

На лівому березі Псла ще не побудований спальний район, і сади тягнуться від Гусинець майже до озера Чеха. На цьому шляху часто зносять старовинні будинки, і, якщо пощастить, у руїнах можна знайти царські монети, чавунні праски та вигадливої форми пляшечки, вміст яких випив час. Там ще живуть корінні сумчани, народжені в моєму місті до революції, чию шляхетну, гарну мову забуло вже покоління наших батьків.

- Якщо запропонувати тобі сьогодні пройти Тест Роршаха, коли ти дивишся на сьогоднішніх Суми, на всі ці чорнильні клякси, ЩО ти бачиш? 

ЯКИМ на сьогодні твоя свідомість бачить і відчуває місто?

Україна. Reload

- Чи можеш ти спрогнозувати наступний сценарій процесу революції [вона ж ще не завершилась)] – швидкого перетворення суспільного організму з одного в інший?

Якщо образно, я б хотів спробувати проаналізувати, що саме відбувається в коконі після того, як гусениця вже перестала бути гусеницею, але ще не стала метеликом. Процес цей не одномоментний [на відміну від перевороту], але також і не повільно еволюційний. Для самої гусениці він може здаватися і повільним [особливо, якщо гусениці не терпиться нарешті політати], і швидким одночасно.

Будь-яка модель є спрощенням, але корисними є ті моделі, що дозволяють спрогнозувати подальші події. Модель можна вважати валідною, якщо її елементи відображають явища, які повторюються. У нашому випадку,якщо сильно спростити, я б хотів від гостя прогнозів на кшталт: наша революція пройде по американському сценарію, тобто без терору, чи по французько-російському…) 

В першу чергу, потрібна повна люстрація старих. Чим довше з цим процесом зволікати, тим більше накопичується організаційний ресурс радикально налаштованих революціонерів [умовно – наших Робесп’єрів і Ленінів].

Пряма боротьба поміркованої правлячої еліти з радикалами революції матиме зворотній ефект – вони лише мобілізуватимуться (як і бачимо в ситуаціях з Укропом і Правим Сектором) і ставатимуть щодалі більш небезпечними для нової поміркованої влади. Слід усунути приводи для їхнього незадоволення, а не їх самих.

Сьогодні українська владна еліта стоїть перед вибором історичного масштабу. Логіка революційного процесу вказує на те, що 2016 рік дійсно буде переломним. Чи підемо ми шляхом США – без другого перевороту і терору, прямо до встановлення демократії? Чи повторимо шлях французів і росіян, які в ім’я гуманності та збереження інституційної пам’яті залишили рудименти старого режиму при владі і, таким чином, дозволили їхнім революціям зжерти своїх власних дітей.

 

Коротше, є проблема. Це – геморой для всіх. І називається він “що робити з Україною”. Ніби є чіткі алгоритми дій, які відпрацьовані в інших країнах. Послідовні, логічні. Але у нас є свій підхід – специфіка нашого менталітету. Те, що являється нормаю для інших націй є несприйнятним тут. Це баланс вертикальних і горизонтальних суспільних звязків, сприйняття корупції, масштабність у формуванні цілейі навіть відношення до патріотизму

Ось тільки декілька прикладів:

Реформи – це чесні вибори. Так, погодиться українець і додасть, а що нам кандидат даватиме цього разу? Ну хоч дорогу біля підїзду підлатають?

Реформи, це повага до виборної влади. Кому? – запитає українець– цим запроданцям? [яких він сам і обирав, до речі]. Українці не приймають жодної влади. Чому? Тому що!” – універсальна відповідь.

Реформи, це закон один для всіх. Так вважають в усьому світі. Для всіх?! – запитає українець і додасть– а якого я буду виконувати закони, прийняті цими запроданцями?

Реформи, це боротьба з корупцією. Да я тільки за”, скаже українець і тихо запитає: “а кума мого в антикорупційге бюро можна влаштувати?

Така криптограма не є ні доброю, ні поганою. Просто унікальною. Поки інші країни думають про формальні алгоритми”, Україна [чи, точніше, її громадяни]діють. Вони миттєво виробляють свої, незрозумілі іншимпроте дуже ефективні методи. І часто досягають успіху.

Європа. Reassessment

Через структурні дефекти союзу європейській владі довелося стати фахівцями в тому, як виходити з криз, однією за іншою, - пише американський фінансист Джордж Сорос у колонці для NYbooks.com. Подібну практику часто порівнюють зі штовханням консервної банки по дорозі. Хоча в цьому випадку, на думку автора, точніше сказати - про банку, яку штовхають вгору, тому вона завжди скочується назад.

Але сьогодні Європа зіткнулася з п'ятьма кризами одночасно: чотирма внутрішніми [євро, Греція, мігранти і референдум у Великобританії з питання виходу з ЄС] і однієї зовнішньої – російською агресією в Україні. Що можна зробити, щоб завадити процесу розпаду?”, - запитує фінансист.

Він пояснює, що вирішити всі п'ять криз одночасно неможливо, тому потрібно правильно розставити пріоритети, не пускаючи жодну з проблем на самоплив. Головним пріоритетом повинна стати Україна, оскільки протистояння російській агресії може об'єднати ЄС.

Тільки допомагаючи Україні, ЄС може врятувати себе. Зробивши все можливе для збереження і процвітання України, Європейський Союз, з одного боку, захистить себе від путінської Росії, а з іншого – відродить дух співробітництва і солідарності, який запалював серця людей на перших етапах існування ЄС. Порятунок нової України повністю змінить політичний ландшафт в Європі.

Про "душу міста" та менталітет сумчан, про кризи та їх необхідність для подальшого розвитку, про органічність європейської України та ще багато про що у розмові з Олександр Хоруженко на ТРК "Відікон":

Опубліковано Sergiy Kurbatov 23 січня 2016 р.

За словами глави МЗС Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайера, ЄС повинен об'єднатися перед загрозою міграційної кризи, інакше союзу загрожує крах. "Чи Європа стане разом і солідарно відреагує на важкі часи для сотень тисяч, або ж знову постануть огорожі та паркани...І тоді єдина Європа паде", - повідомив Штайнмайер.

Бонусом для Путіна є те, що багато проросійських антиіммігрантських партій в Європі, які зазвичай підтримує близько 10-20% виборців, зараз різко збільшують популярність. У традиційних центристських партій немає відповіді на питання, що робити з війнами на Близькому Сході і як зупинити приплив біженців. Виборці хочуть знати, про що партії говорять, або, як мінімум, бачити їхні дії. Так було і до паризьких терактів 13 листопада 2015 року, а з того часу стало ще більш актуальним.

Програма "Реальна політика/Realpolitik"  на ТРК "Відікон" з Олександром Хоруженком.

Випуск № 31

[22/01/2016]

Це програма про реформи і необхідність змін в цій країні. В дискусіях ми створюємо проекцію того суспільства, яке буде в Україні після завершення війни. Формат - мінімалістичний. У глядача виникає ефект присутності за столом: нічого зайвого, лише скляний стіл і чорна студія, час від часу зйомка збоку, проста і зрозуміла манера спілкування без пафосу і зайвої патетики. Глядачу, здається, ще трохи  — і йому нададуть слово. Ведучий направляє і веде своїх гостей виключно як модератор. 

Концептуально – це журналістика пояснень, що дозволяє робити складні теми більш доступними, подаючи необхідний контекст в зручній і швидкій для сприйняття формі. Ми не пропонуємо ані театралізованого дійства, ані політичних розбірок. Мета скромна — шукати й, якщо вдасться, знаходити відповіді на актуальні та гострі питання. Проте програма може стати важливим майданчиком для тем, про які звикли мовчати, за умови, якщо самі глядачі захочуть на ці теми реагувати.

Актуальні матеріали

Треба рятувати не шкільні стіни, а дітей, які залишаються без майбутнього

Відомий сумський громадський діяч, медіа експерт, колишній депутат Сумської міськради Олександр Хоруженко тепер займається просуванням адміністративно-територіальної реформи на Сумщині. Про те, як створюються нові об’єднані громади, про перешкоди на цьому шляху і про те, як все буде далі, він розповів…

Переживаю за новую волну...

Сергій Лещенко написал пост о важности антикоррупционной деятельности, что готов к проверкам НАБУ, что временно складывает полномочия члена правления ДА и т.д. Прекрасное, смелое решение. Нюанс в том, что большая часть истории про квартиру - это не про закон. А…

Нулевая толерантность к коррупции: у каждого свой ноль

Нулевая толерантность к коррупции имеет разные значения. Где-то почти ноль, где-то практически ноль, где-то совсем не ноль, но в уме все-таки ноль... Такая формула сложной украинской антикоррупционной действительности. В последнее время все острее чувствую надвигающуюся тьму антикоррупционного морального релятивизма. -…

Євроколонізація

Коли ми на переломі століть починали євроінтеграцію важко було уявити, що за 15 років, після двох майданів та на тлі війни проти російської агресії на Донбасі, в яких свобода кожного з нас та незалежність нашої держави так рясно полита кров'ю…

Путин - это Бог россиян

Можно смело сказать, что Путин - это Бог россиян. Он решат все их большие и малые проблемы, отвечает на все их жизненно важные вопросы. Они гордятся им и рассказывают всему миру, что Путин "стал с колен" и теперь их очередь…

Мы действующий муляж государства

Бывают правящие элиты, а бывают правящие верхушки. Между ними большая разница: элиты правят потому что они умные, а верхушки потому что народ тупой. В США — правящие элиты. Существует договор между ними и населением. Последнему положен домик из гипсокартона, пикап…

Политический лидер интересуется людьми

Политический лидер интересуется людьми. Это в первую очередь. Ему действительно интересно чем живут его избиратели во всем их многообразии. Он с ними знакомится лично, спрашивает обратную связь, мнение. Ищет для этого возможность. Политик интересуется как зовут его избирателей и запоминает…

Це якось не комільфо

“Якось важко собі уявляю Черчіля, що купує собі дім в центрі Лондона під час війни...” (c) Gennadiy Druzenko. Навіть якщо ідеальний ринок і на легальні доходи. Це якось не комільфо. Це - перший рівень проблеми. Це не заздрість, не протест…

Agenda

Бурштиновий Армаґеддон

В інтерв'ю медіа-платформі SumyNews радник екс-міністра екології Ігоря Шевченка [2015 р.] та один із засновників політичної партії "Сила людей" Олексій Гончарук прокоментував ситуацію із нелегальним бізнесом по видобутком бурштину в Україні, обсяги якого оцінюються в 150 тонн на рік і…

УАБС - це маленький, креативний і елітний навчальний заклад

Сергій Козьменко, в.о. ректора Української академії банківської справи Національного банку України [м. Суми] в інтерв'ю медіа-платформі SumyNews від 11 липня 2015 року прокоментував рішення Кабінету міністрів України від 24.06.2015 № 666-р про перепідпорядкування УАБС НБУ Міністерству освіти та науки України.…

Нам потрібно тягнутися до Львова

Командир Сумської крайової команди УНСО в інтерв'ю медіа-платформі SumyNews проаналізував російсько-українську війну 2015 року, мету інформаційного тероризму з боку РФ на Україну і можливості нашої контрпропаганди, необхідність/загрозу впроваджувати швидкі структурні реформи в країні, перспективи нових молодих політиків на місцевих виборах-2015…

Вимагаємо реформ і опираємось змінам. Тому й топчемося на місці

Якщо гора не йде до Магомета, то, як відомо, до неї іде сам Магомет. Так правильно. Це логічно і перевірено віками. Громадський активіст Олександр Солонтай цю давню мудрість підтверджує на практиці. Починаючи від реальних сходжень на гірські вершини і закінчуючи…

Задачі українських реформ 2015 року

Екс-голова Сумської обласної ради та екс-радник голови Сумської обласної державної адміністрації Марк Берфман в інтерв'ю медіа-платформи SumyNews проаналізував російсько-українську війну 2015 року, мету інформаційного тероризму з боку РФ на Україну, а також необхідність впроваджувати швидкі структурні реформи. Запис від 5…

Про українську контрпропаганду в інформаційній війні 2015 року

Григорій Стариков, кандидат історичних наук, експерт Центру досліджень регіональної політики в інтерв'ю медіа-платформі SumyNews розповів своє бачення на російсько-українську інформаційну війну 2014-2015 рр., провал реформ новим урядом та впровадження можливих інструментів контр-пропаганди проти інформаційного наступу Росії. Сьогодні ситуація з війною…

Російсько-українська війна, провал реформ і вибори-2015

Громадський експерт і екс-радник голови Сумської ОДА [2014 р.] Віктор Бобиренко в інтерв'ю медіа-платформі SumyNews розповів своє бачення на російсько-українську війну 2014-2015 рр., провал реформ новим урядом і свої плани на місцеві вибори-2015.

Людина, яка допомагає

20 лютого 2015 року в програмі "Порядок денний/Agenda" ми говорили з керівником сумської громадської організації Клуб "Шанс" Олексієм Загребельним та предствником полтавської громадської організації "Світло надії" Романом Дроздом про нові механізми співпраці неурядових організацій та влади, проблеми розміщення внутрішньо переміщенних…

Політичний огляд

Не выделяйся, сожрут: Замість "рукомахання" депутати вчаться "кнопкодавству"

Сумські депутати й надалі підтягуються до столичних стандартів. Окрім онлайн-трансляції засідань у них тепер є своя система "Рада" і номерні мікрофони - диво техніки обранці освоювали у відремонтованому залі. Незважаючи на попередні тренування, перший млинець виявився глевким - невчасне натискання…

Делим мы воздух. Реальных поступлений – ни продажи имущества, ни продажи земли нету

Головною політичною новиною став скандал навколо побиття Юлії Тимошенко – подію тижня не оминули увагою і на 18 сесії Сумської міськради. Очільник фракції "Батьківщина" Олександр Лисенко запропонував звернутися до президен"Лідеру "Батьківщини" троє охоронців виламували руки, били кулаками в живіт. Даний…

Сумська політика-2012 "без шума и пыли": клоуни, космонавти, бл*денятки і долбопні...

"Балакучий мер" завдає удару у відповідь – Мінаєв обізвав опонентів бл*денятком і долбопнем. Україна відзначила Воскресіння Христове - у Сумах з цієї нагоди встановили "Диво-писанку". Але Віктору Януковичу можна не боятися – 4-метровий важкий тупий предмет простоїть у центрі міста…

Мажоритарний "Сталінград-2012": після заборони "паралельного" балотування головна битва розгорнеться в округах

Візити столичних політиків на Сумщину стають дедалі частішими – щоправда, «важковаговики» до нашої області поки що не добралися. Натомість минулого тижня її відвідав лідер "Свободи" Олег Тягнибок, котрий оптимістично запевнив, що набере тут прохідні 5%. Ще активніше піариться новостворена "Україна…

Post-scriptum

Есть ли жизнь после выборов?

Первый июньский "Пост-скриптум" посвящен ситуации после выборов. Выборы у нас как правила это не борьба программ, а борьба личностей и репутаций. В победе большую роль играют вовсе не здравые мысли кандидатов и партий, изложенные в соответствующих документах, а нечто другое.…

Створення IT-кластеру в місті Суми: від ідеї до створення інфраструктури

И Украина и Сумы стоят сейчас на развилке дорог, подобно былинному богатырю: налево пойдешь – коня потеряешь, прямо пойдешь – голову потеряешь и дальше, не менее «оптимистично», по тексту. С геополитическим выбором вроде бы определились – в Европу. При этом…

Тільки 20% жителів Донбаса підтримують дії сепаратистів

События в Донецкой и Луганской области сейчас в центре внимания. Много вопросов вызывает беспомощность власти в противодействии сепаратистам и вялотекущая антитеррористическая операция. Некоторые считают, что эти области надо "сдать", чтобы избавиться от очага дестабилизации. И все это на фоне подозрительного…

"Превентивний арешт" за наміри підірвати авторитет влади

Законопроект "Про превентивне затримання особи", зареєстрований у Верховній Раді України, вже переданий на розгляд до профільних комітетів. Автори – депутати-батьківщинівці Іван Стойко та Олег Медуниця. Проект передбачає визначити порядок превентивного затримання строком до 30 діб осіб із числа громадян України,…

Нацизм, фашизм или путинизм?

Черчиль как-то сказал, что фашисты будущего будут называть себя антифашистами. Нынешние времена подтверждают прозорливость самого последовательного борца с нацизмом в 20-м веке. Прошлой весной Украину захлестнула волна организованных Партией регионов антифашистских митингов. 15 мая соответствующий митинг с участием школьников и…

Отставка Геннадия Минаева была неизбежной

Это Post scriptum посвящен отставке Геннадия Минаева и неизбежному, вследствие этого, переформатированию исполкома и городского совета. Отставка была неизбежной. Геннадий Минаев неоднократно декларировал свою приверженность Виктору Януковичу. Даже будучи разочарованным резким разворотом от Европы к России, он тем не менее…

Экстремизм или личная ответственность?

Власть называет экстремистами тех, кто вышел на майданы по всей Украине. На сумском майдане люди высказывали скорее озабоченность судьбой страны, нежели призывы к мести. Однако среди протестующих була и радикально настроенная группа молодежи, экипированная для противостояния "Беркуту". Эти молодые люди…

В лице "Правого сектора" власть получила оппонента, которого заслуживала, а оппозиция - шанс наконец стать партией

События в Украине развиваются стремительно – любой комментарий будет опаздывать за ними, но тем не менее… При всем негативном отношении к радикальным формам протеста – коктейлям Молотова, булыжникам и захвату административных зданий – следует признать, что именно они заставили власть…

Ночной дозор

Милиция - "девочка по вызову" для властьимущих?

Добрый день, в этом выпуске "Ночного дозора" мы поговорим о самой, пожалуй, животрепещущей проблеме последнего месяца -- о взаимоотношениях общества и милиции. Жестокое изнасилование и попытка убийства Ирины Крашковой в маленьком поселке Врадиевка, заставили таки встать, правда, не всю Украину,…

Задолженность по Сумскому центру занятости превысила 2 млн. грн.

Добрый день, сегодняший "Ночной дозор" мы решили посвятить проблеме занятости, хотя подтолкнуло нас к этой теме нечто другое. На протяжении уже нескольких недель казначейством задерживается прохождение платежей центров занятости. Задолженность по Сумскому центру уже превысила 2 млн. грн. Под угрозой…

Важливо на цьому тижні

Все, що ви знали про наркозалежність – не правильне

100 років тому в США й Англії вперше були заборонені наркотики, а з 1971 року ця боротьба набрала світових обертів. Традиційно вважається, що з наркоманами потрібно боротися, змушуючи їх страждати, і це надасть їм стимул зупинитися. Проте, сьогодні ряд країн,…

Євген Глібовицький: Український soft power

Його компанія pro.mova успішно працює як з політиками, так і з цілком собі комерційними структурами. А сам він — викладає в кількох університетах, ще в кількох слухає лекції, створює утопічні з точки зору пересічного громадянина проекти на кшталт Унівської групи…

Турбодемократія у Сумах: Геннадій Миропольський & Дмитро Лук'янець

В черговій програмі “Realpolitik” на телеканалі ТРК “Відікон” у п’ятницю, 10 червня 2016 року, разом з автором петиції щодо необхідності безпартійності наступних виборів в місцеві органи влади Геннадієм Миропольським та доктором юридичних наук, проф. Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна…

Турбодемократія у Сумах: Ольга Стогова & Володимир Харченко

В черговій програмі “Realpolitik з Олександром Хоруженком” на телеканалі ТРК “Відікон” у п’ятницю, 3 червня 2016 року, разом з сумськими політичними експертами Володимиром Харченком та Ольгою Стоговою я спробував проаналізувати розвиток української “турбодемократії” та три її важливих контрреволюційних тренди: 1]…

FromSumyWithLove: Дмитро Растворцев & Сергій Побожій

ЩО потрібно зробити, щоб світ почув/побачив/відчув/зрозумів/прийняв креативні Суми? Про це я говорив з двома креативними і критичними сумчанами - Сергієм Побожієм, мистецтвознавцем, арт-критиком та Дмитром Растворцевим, дизайнером, автором шрифтів в черговій програмі “Реальна політика/Realpolitik” на телеканалі ТРК “Відікон”, що вийшла…

Суми повинні розвиватися як інтернет браузер, з відкритим програмним кодом

З кандидатом історичних наук і політичним експертом Григорієм Стариковим в черговій програмі “Реальна політика/Realpolitik”, яка вийшла у п’ятницю, 6 травня 2016 року, ми говорили, що дослідження цінностей сумчан повинно стати новим феноменом, що потрібно проводити компаритивістські культурні дослідження, та і…

Про Конституцію, іноземні трансплантанти та український менталітет

Чи можливі радикальні реформи без нового суспільного договору, кодіфікованого у нову конституцію? Та навряд чи. Чому? Тому, що чинний Основний закон проголошує Україну соціальною державою з усіма похідними від цієї декларації економічними правами та гарантіями [безоплатне житло [ст. 47], достатній…